پرش لینک ها

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK

رنگ بندی RGB

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK با افرا چاپ همراه باشید سیستم رنگ بندی RGB از سه سیستم رنگی اصلی استفاده می کند . کلمه R مخفف رنگ RED یا قرمز ، G مخفف رنگ GREEN یا سبز و B مخفف کلمه BLUE یا آبی می باشد . از این سیستم رنگی در صفحه نمایش های الکترونیکی مثل مانیتورها ، تبلت ها و گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد . شما میتوانید با ترکیب این 3 رنگ به تولید میلیون ها رنگ دسترسی پیدا کنید ، اگر شما طراح وب سایت یا کارهای گرافیکی یا بنر هستید تصاویر شما بایستی از این ترکیب رنگی استفاده کنید .

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK

رنگ بندی CMYK

رنگ بندی CMYK از 4 طیف رنگی اصلی پیروی می کند کلمه C مخفف رنگ CYAN یا آبی ، کلمه M مخفف رنگ MAGENTA فیروزه ای یا قرمز ( شبیه بنفش ) ، کلمه Y مخفف رنگ YELLOW یا زرد و K مخفف کلمه BLACK یا مشکی می باشد.سیستم رنگی CMYK در چاپگرهای با چاپ های عریض یا بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین برای کسانی که کار چاپ بنر ، کاتالوگ و تبلیغات را انجام می دهند بسیار مناسب می باشد .

اگر به داخل یک چاپگر رنگی که سیستم رنگی RGB دارد نگاه کنید حتما 4 رنگ را مشاهده خواهید کرد . بهتر است بدانید که اگر شما تصویر یا طرح خود را با سیستم رنگی RGB تهیه و تنظیم کرده اید اگر با CMYK چاپ کنید نمیتوانید آنچه که در مانیتور مشاهده کردید را بعد از چاپ نیز مشاهده کنید برای این کار بهتر است قبل از چاپ حتما طرح خود را بر اساس سیستم رنگی CMYK طراحی و چاپ کنید

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK

تفاوت اصلی CMYK و RGB

اگر بخواهیم به تفاوت اصلی RGB و CMYK بپردازیم در نوع ماهیت آنهاست . در طیف رنگی RGB رنگ ها ترکیب شده هستند به طوری که شما میتوانید با 4 رنگ به 16 میلیون رنگ دسترسی پیدا کنید ولی در CMYK رنگ ها بصورت لایه ای هستند . شما با ترکیب کردن رنگ های RGB میتوانید به رنگ سفید دست پیدا کنید ولی در CMYK با ترکیب این ها شما به رنگ تیره نزدیک می شوید .

چاپ اکوسالونت
بیشتر بخوانید !

کلمه K در این به معنی کلید است و در اینجا به رنگ سیاه گفته می شود . پس این نکته را از یاد نبرید شما در RGB هرچه رنگ بیشتری اضافه کنید رنگ ها روشن تر اما در CMYK با این کار ، به رنگ ها به سمت تیره شدن می روند .

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK

نرم افزارهای طراحی برای چاپ

کاربردی ترین و اصلی ترین برنامه رایج برای طراحی و چاپ Adobe Photoshop است . این نرم افزار دارای قابلیت های زیادی می باشد . با این نرم افزار شما میتوانید یک بنر تا یک بیلبورد بزرگ را طراحی کنید. در فتوشاپ سیستم رنگ به طور پیش فرض RGB است . شما برای استفاده از فرآیند های دیگر چاپ از سیستم CMYK استفاده کنید.

یکی دیگر از نرم افزار های شرکت ADOBE نرم افزار Adobe Illustartor است که برای طراحی آیکون و طرح های بسیار گرافیکی میتوانید از آن استفاده کنید . وکتورها را میتوان در مقیاس های بزرگتری طراحی و کیفیت آن را حفظ کرد . سیستم رنگی در نرم افزار Adobe Illustartor روی CMYK است و کاملا مناسب چاپ می باشد .

طیف رنگی RGB
فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK
طیف رنگی CMYK

چرا رنگ ها متفاوت دیده می شوند ؟

RGB فقط برای استفاده در صفحات نمایش و مانیتورهایی مانند LCD و LED و CRT مناسب است . صفحه تلوزیون شما قطعا از رنگبندی RGB استفاده می کند. این نوع رنگبندی در صنعت چاپ مورد استفاده قرار نمی گیرد و منطق در این است که رنگ ها در صفحات نمایش مختلف به شکل ها و کیفیت های مختلفی دیده می شوند.

تصویری که در کامپیوتر منزل شما به خوبی و با کیفیت نمایش داده می شود ممکن است در مانیتوری با مدل دیگر با همان کیفیت دیده نشود. این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، شاید به دلیل تنظیمات نور و وضوع تصویر مانیتورها باشد و یا تنظیماتی که بر روی کارت گرافیک شما انجام شده است یا حتی ممکن است کمپانی سازنده چنین تصویری را مناسب محصولاتش دیده است.

آنچه باید در مورد دستگاه چاپ بدانید
بیشتر بخوانید !

سیستم رنگی RGB برای استفاده در صفحه نمایش ها با پنل CRT – LED – LCD مناسب می باشد . تلویزیون یا مانیتور که شما استفاده می کنید قطعا از رنگ بندی RGB استفاده می کند رنگ بندی RGB در صنعت چاپ مورد استفاده قرار نمی گیرد و شما اگر میخواهید از CMYK استفاده کنید حتما باید مانیتور خود را با این طیف رنگی تنظیم نمایید .

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK

یک دیدگاه بگذارید

Call Now Button