پرش لینک ها

تاریخچه چاپ در ایران

تاریخچه چاپ در ایران به پنج قرن پیش از میلاد زمان پادشاهان هخامنشیان است . که برای تایید فرمان های خود از آنها استفاده می کردند . واژه چاپ در زبان فارسی در اواخر قرن هفتم زمان سلطنت گیخاتوخان مغول مربوط به پول های کاغذی میشد که به آنها چاو یا کاو می گفتند ، اولین دستگاه چاپ در ایران در آن دوره است .

اولین دستگاه چاپ در ایران بسیار ساده بود و نحوه چاپ آن بصورت پرس و حکاکی روی چرم بود ، عده ای می گفتند واژه چاپ همان چهاب یا چهابه می باشد . واژه چهابه در زبان هندی به معنی مهری است که با آن بر روی پارچه نقش می زدند . واژه فارسی چاپ و چاپخانه از همین دوره وارد زبان فارسی شده است ، تا آخر این مقاله همراه افرا چاپ باشید .

تاریخچه چاپ در ایران

اولین چاپخانه در ایران

تاریخچه چاپ در ایران ، تاسیس اولین چاپخانه در ایران به دوره صفویان باز می گردد ، که مبلغ های ارامنه در شهر اصفهان با آن تعدادی دعا و ذکرهای مسیحی را چاپ کردند . دستگاه های چاپ در دوره های حکومتی نادر شاه ، اما بطور جدی اگر بخواهیم به روند پیشرفت چاپخانه در ایران بپردازیم دوره ولایت عهدی عباس میرزا و زمان فتحعلیشاه قاجار است . در این دوره از چاپخانه ها برای تعلیم و آموزش سپاه در جنگ های روسی استفاده می کردند .

اولین دستگاه های موجود در ایران چاپ سربی بودند اما در این نوع چاپ اشکالاتی وجود داشت که راه را برای پیشرفت چاپ سنگی هموار کرد . دستگاه های چاپ سربی دارای کیفیت نبودند و با غلط های املایی و مشکلاتی چون کم رنگی و پاک شدن خطوط مواجه بودند . وقتی این نوشته ها را در کنار نوشته های همچون نوشته های دست نویس و نستعلیق قرار می دادند بیشتر ایرادات متنی را نشان میداد برای همین مردم در آن زمان بیشتر به نوشته های دست نویس بها میدادند .

تاریخچه چاپ در ایران

چاپ تصویری در ایران

تاریخچه چاپ در ایران ، چاپ تصویری در ایران به زمان محمد شاه برمی گردد . اولین کتاب چاپ شده در آن زمان لیلی و مجنون بود که در سال 1259 چاپ شده است . در چهار صفحه این کتاب 4 تصویر وجود دارد که آنها را با مرکب ترسیم و رنگ کرده اند . دومین کتاب در سال 1264 به نام دیوان فضولی بغدادی را با بیست تصویر به چاپ رساندند.

برچسب شرکت اسنپ مارکت
بیشتر بخوانید !

بعد از آن کتاب هایی همچون روضه المجاهدین و به ترتیب روزنامه های شرف ، شرافت به چاپ رسیدند ، روزنامه وقایع اتفاقیه دومین روزنامه ایرانی و دولتی در سال 1277 به بعد است . 88 شماره از آن روزنامه در طی 4 سال چاپ و انتشار گردیده است . اولین کسی که در ایران چاپ تصویری را فرا گرفت ، آقا میرزا عبدالمطلب نقاش اصفهانی بود .آقا میرزا چاپ تصویری را در فرنگ آموخته بود.

تاریخچه چاپ در ایران

انواع صنعت چاپ

روش های اصلی چاپ به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند

چاپ برجسته

چاپ مسطح

چاپ گرد

توسعه چاپ در ایران

تاریخچه چاپ در ایران ، با تاسیس مدرسه دارالفنون و نیاز به نشر کتب های درسی ، بار دیگر صنعت چاپ تحت تاثیر قرار گرفت و موجب شد تا کارگاهی برای چاپ کتاب های دارالفنون چاپ شوند . چاپ خانه ای که کتاب های مدرسه دارالفنون را تولید می کرد از سال 1268 تا 1300 برپا بود و حدود 40 عنوان کتاب را به چاپ رساند . چاپ خانه دیگری نیز موجود بود که در زمان ناصرالدین شاه روزنامه های دولتی را نیز چاپ می کرد.

از عواملی دیگر که باعث گرایش مردم به خواندن کتاب ها و مطالب اجتماعی کردند نهضت مشروطه ایران بود . این نهضت باعث شد تا تیراژ کتاب و روزنامه های تولید شده در ایران افزایش یابد و نقش بسزایی در صنعت چاپ ایران داشت .

تاریخچه چاپ در ایران

تجهیزات جدید چاپ ، از جمله دستگاه چاپ لاینوترون ، کتاب های درسی مدارس و دانشگاها را چاپ میکرد ، سرانجام بعد از گذشت سالها از صنعت چاپ در ایران دستگاه های رنگی در سال 1371 به ایران آمد و در مطبوعات به کار گرفته شد.روزنامه همشهری اولین روزنامه ای بود که چاپ رنگی را انتشار داد با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 11 شهریور به عنوان روز صنعت چاپ در ایران نامگذاری شده است.

فرق بین رنگ بندی RGB و CMYK
بیشتر بخوانید !

انواع سیستم های چاپ در ایران

با پیشرفت تکنولوژی و ساخته شدن دستگاه ها و تکنولوژی های نوین در صنعت چاپ در جهان در هرحال حاضر دو نوع چاپ تماسی و غیر تماسی وجود دارد ، که هر کدام از آن ها دستگاه هایی هستند که هم اکنون در شرکت ها استفاده میگردند شامل پرینترهای لیزری ، پرینتر جوهر افشان و جت پرینترها می باشند .

تاریخچه چاپ در ایران

یک دیدگاه بگذارید

Call Now Button